Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-02-2012

Muzeum Regionalne w Lubaniu (do 1. marca 1994 r. Muzeum Osadnictwa Wojskowego) powstało w 1975 r. staraniem władz miasta, działaczy lubańskiego oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz działaczy Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie nastąpiło 12 października 1975 r.. Pierwszym dyrektorem został mgr Ludwik Anioł, którego w 1979 r. zastąpił dr Jan Fabiański. Od 1982 r. funkcję tę pełniła mgr Bożena Adamczyk-Pogorzelec. Od 20 kwietnia 2013 roku dyrektorem jednostki jest dr Łukasz Tekiela.

W pierwszych latach swego istnienia muzeum skupiło się głównie na gromadzeniu materiałów związanych z procesem zasiedlania Ziem Zachodnich i Północnych przez osadników wojskowych w latach 1945-1948, w tym szczególnie z terenów Dolnego Śląska. Od 1982 r. muzeum poszerzyło zakres gromadzonego zbioru o przedmioty związane z dziejami Lubania i okolicy. W 1982 r. muzeum rozpoczęło również szeroką działalność wystawienniczą. W jej wyniku do dnia 31 grudnia 2011 r. zaprezentowano 271 ekspozycji czasowych. Wystawom tym często towarzyszyły lekcje muzealne, projekcje filmów, montaże słowno–muzyczne, odczyty, konkursy, spotkania kombatanckie i wernisaże plastyczne. Organizowano także sesje popularnonaukowe oraz koncerty muzyki poważnej, ludowej i balladowej. Ponadto od lat dziewięćdziesiątych przygotowano liczne programy historyczno-oświatowe dla telewizji lokalnej i podjęto współpracę z muzeami zagranicznymi.

W latach 1981-1990 przy muzeum działał Klub Plastyka Amatora, który trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce w Wojewódzkich Przeglądach Sztuki Nieprofesjonalnej w Jeleniej Górze, a 3. maja 1987 r. uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Sztuki; w latach 1985-1999 w muzeum odbywały się coroczne prezentacje twórczości nauczycieli województwa jeleniogórskiego.

W 2013 r. Muzeum rozpoczęło prace nad modernizacją stałej ekspozycji w lubańskim ratuszu. W ciągu kilku lat powstały dwie wystawy stałe: "Historia Lubania" oraz "Sztuka i rzemiosło". Było to możliwe dzięki pozyskaniu nowego pomieszczenia przeznaczonego na wystawy czasowe na I piętrze ratusza. W 2015 r. z powodów technicznych zorganizowano nowe wejście do muzeum od strony placu z fontanną. Również w 2015 r. Muzeum zaczęło tworzyć nową wystawę stałą o tematyce mineralogicznej w budynku przylegającym do Wieży Brackiej oraz udostępniąć ten obiekt zwiedzającym. W kwietniu 2017 r. nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy stałej "Minerały Zachodnich Sudetów".

Od 2018 r. lubańskie Muzeum jest głównym organizatorem Sudeckiego Festiwali Minerałów. Nowa impreza połączona z Dniami Lubania (festiwal "Lawa") wraz z ogólnopolską akcją odbywającą się w maju znaną jako Noc Muzeów, w której Muzeum coraz aktywniej uczestniczy od 2013 r., organizując m.in. inscenizacje i konkursy, corocznie przyciąga tysięce zwiedzających.

Muzeum prowadzi aktywne badania archeologiczne Lubania i okolic skutkujące napływem cennych zabytków. Od 2020 r. Muzeum uczestniczy w projekcie mającym na celu zbadanie zamku Gryf w Proszówce celem zwiększenia potencjału tyrystycznego regionu. W 2020 r. z okazji jubileuszu miasta powstała również nowa wystawa stała "800 lat Lubania".

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...