Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-11-2020

Z końcem listopada zmarł długoletni samorządowiec – radny i Przewodniczący Rady Miasta Lubań, pomocnik organizacji CARITAS, działacz sportowy i zasłużony lubanianin. Miasto straciło kolejnego zacnego mieszkańca.

W krótkim czasie Rada Miasta Lubań została bez drugiego doświadczonego radnego. Jan Hofbauer, podobnie jak Henryk Rogacki, od wielu lat kreował przestrzeń miejską. Robił to jako człowiek aktywny na polu samorządowym, ale też społecznym.

Jan Hofbauer urodził się 21 sierpnia 1948 roku w Lubaniu. Zmarł w wieku 72 lat - 24 listopada 2020 roku, po długiej walce z chorobą. Swoją pracę na rzecz samorządu lubańskiego rozpoczął z początkiem I kadencji Rady Miasta Lubań, kiedy został wybrany na radnego (27 maja 1990 r.) Dodatkowo ówczesna rada wybrała go na nieetatowego członka Zarządu Miasta. Jednocześnie w czasie trwania I kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów oraz członka Komisji Turystyki Rekreacji i Sportu Rady Miejskiej. Z pełnym zaangażowaniem współtworzył lubańską samorządność. Ponownie w Radzie Miasta Lubań zasiadał w latach 1998-2002 (III kadencja Rady Miasta Lubań). Został wybrany na Przewodniczącego Komisji Budżetu, a także działał jako członek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Lubań. W latach 2010-2014 (VI kadencja) radny Jan Hofbauer przewodniczył Komisji Budżetowo – Gospodarczej. Następnie w wyborach przeprowadzonych 16 listopada 2014 roku po raz kolejny wszedł w skład rady, a radni zdecydowali, że będzie on stał na jej czele jako Przewodniczący Rady Miasta Lubań. Funkcję tę pełnił do końca trwania VII kadencji. W VIII kadencji mieszkańcy ponownie obdarzyli go zaufaniem przyznając mu znów mandat radnego.

Działając w radzie, Jan Hofbauer wielokrotnie był inicjatorem różnego rodzaju przedsięwzięć, które pozytywnie wpłynęły na rozwój Lubania. Rada Miasta Lubań pod jego przewodnictwem podjęła wiele istotnych uchwał. Warto wymienić w tym miejscu decyzję o nawiązaniu współpracy z miastem Frydlant w Republice Czeskiej czy też uchwałę o utworzeniu nowej samorządowej jednostki organizacyjnej jaką jest Centrum Usług Wspólnych. Aktywnie uczestniczył w działaniach zmierzających do nadania miastu patronatu św. Marii Magdaleny. Był równie mocno zaangażowany w działalność społeczną. Przez długi czas, jako działacz organizacji CARITAS przy Parafii pw. Świętej Jadwigi Śląskiej, koordynował zbiórki żywności (angażując przy tym młodzież lubańskich szkół w pracę na rzecz potrzebujących). Pomagał i uczył pomagać. Oprócz tego był Prezesem Regionu im. „Ziemi Łużyckiej” Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. 10 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej  w Lubaniu odbyło się walne zebranie Regionu im. Ziemi Łużyckiej ZEiRSG, na którym uchwałą nadano Janowi Hofbauerowi tytuł Honorowego Prezesa Regionu, dziękując mu za jego wkład w reaktywację i funkcjonowanie Regionu. Zapamiętamy go również jako działacza i wieloletniego prezesa oraz honorowego prezesa klubu sportowego "Łużyce Lubań".

- Pan Jan Hofbauer cenił życie rodzinne ponad wszystko, stawiając je na pierwszym miejscu – wspomina Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. – Jednocześnie umiejętnie działał w innych sferach życia. Jako, że był człowiekiem oddanym sprawie to angażował się w zadania na sto procent. Miał dużo pomysłów i dar przekonywania. Dał się poznać jako trudny negocjator, co świadczyło o sile jego charakteru. Wielokrotnie pertraktowaliśmy szereg spraw służbowych, lubił dogłębnie poznać zagadnienie. Jego samozaparcie, upór w dążeniu do celu przekładały się na efekty. Ogromną zasługą Pana Jana jest wykonanie remontów dróg na Osiedlu Fabryczna. Dał się poznać jako sprawny organizator, działacz społeczny i sportowy. Jego największą pasją była piłka nożna, której oddał większą część swojego życia (był prezesem Klubu Łużyce Lubań). Zawsze leżała mu na sercu poprawa bazy sportowej w naszym mieście. Powstanie boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, jak również plany rozwoju tego terenu, to jest w dużej mierze zasługa pana Hofbauera. Na zawsze zapamiętam jego ogromne serce i to, że dzielił się dobrem z innymi. Jeśli odbywały się inicjatywy charytatywne zawsze służył pomocą. Straciliśmy wspaniałego kolegę, samorządowca, mieszkańca naszego miasta. Składam wyrazy współczucia i najszczersze kondolencje Rodzinie i bliskim pana Jana - podkreśla ze smutkiem burmistrz.

Jan Hofbauer był człowiekiem cieszącym się wielkim uznaniem i szacunkiem innych lubanian. Zawsze sumienny i zdyscyplinowany o wysokim poczuciu odpowiedzialności. Wymagający wobec innych ale również wobec samego siebie. Otwarty na ludzi, życzliwy oraz gotowy na niesienie pomocy potrzebującym. Za promowanie miasta, zasługi włożone w jego rozwój oraz pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców, we wrześniu br. Rada Miasta Lubań przyznała mu medal „Za zasługi dla miasta Lubania”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, niestety nie zdążyła mu go wręczyć. Pogrzeb Jana Hofbauera odbędzie się w sobotę 5 grudnia.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...