Data tego święta nie jest przypadkowa i pokrywa się z bardzo ważną datą historyczną – 17 września 1939 roku, kiedy to podczas drugiej wojny światowej ZSRR napadł na Polskę. Dzień Sybiraka organizowany jest od 1991 roku ku czci ofiar i osób zesłanych na Syberię.
Jest to czas na zadumę i refleksję nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także lekcja historii dla osób najmłodszych, które bardzo często mają niewielką wiedzę na temat historii. Dlatego też oprócz spotkań Sybiraków organizowane są też różne akcje, zebrania podczas których osoby żyjące i pamiętające dokładnie te czasy opowiadają historię osobom młodszym.
Właśnie tego dnia w Polsce, jak również w na całym świecie, wspominane są losy zesłanych na Syberię. Jest to szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, będąca symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci tragedii ich tułaczego losu.
Pamiętamy…. wspomnienia o Syberii”- pod takim hasłem odbyło się spotkanie
uczniów klasy I a oraz III a z Prezesem Koła Związku Sybiraków w Platerówce, panią Haliną Paczuszyńską oraz wnuczką nieżyjącej już Sybiraczki - hm. Sylwią Zachar. Uczniowie z uwagą wysłuchali historii deportacji rodzin oraz ich tułaczki po „nieludzkiej ziemi”. Pani Sylwia Zachar przeczytała wspomnienia nieżyjącej już babci, która w swoim pamiętniku opisała warunki wywózki Polaków na Sybir. Zajęcia wzbogacone zostały o ciekawą prezentację multimedialną.
Spotkanie było żywą lekcją historii, opowiedzianą przez osobę, która ją przeżyła i dowodem na to, że tamte dramatyczne wydarzenia przetrwają w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń, bo „Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchać”.
A.O.