Dziś w wideoinformatorze opowiemy o opiece wytchnieniowej i dodatku osłonowym wypłacanym przez MOPS oraz bieżących i planowanych pracach remontowych prowadzonych w domu kultury.
Lubańska instytucja pomocowa wychodzi do mieszkańców z nowymi formami wsparcia dla mieszkańców. Zmiany szykują się również w Miejskim Domu Kultury.
Troska o osobę z niepełnosprawnością to ciężka praca, wymagająca całodobowej gotowości. Wprowadzony trzy lata temu rządowy program opieki wytchnieniowej ma zapewnić opiekę osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków.
- W czasie opieki wytchnieniowej opiekunowie osób niepełnosprawnych: bądź dzieci, bądź dorosłych, mogą pójść załatwić swoje sprawy, mogą poodpoczywać, mogą ten czas wykorzystać dla siebie, aby móc zrealizować swoje potrzeby, których nie mogą zrealizować w trakcie opieki nad osobami niepełnosprawnymi – mówiła Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Szpytma.
W tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych środki w wysokości ponad 58 tys. zł. Pozwolą one na opłacenie 240 godzin w roku opieki wytchnieniowej dla każdej z zakwalifikowanych do programu rodzin.
Warto dodać, że w ubiegłym roku opieką wytchnieniową objęto trzy rodziny, natomiast w 2022 r. lubański MOPS uzyskał środki na wsparcie sześciu rodzin.
- Rodzina musi wskazać taką osobę, z którą my podpiszemy umowę zlecenie i będziemy wypłacać na tej podstawie na koniec, po przedstawieniu nam rachunku, ilości godzin, będziemy wypłacać wynagrodzenie – wyjaśniła A. Szpytma.
Od 4 stycznia br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje także obsługę dodatku osłonowego.
Miejski Dom Kultury to lubańska perełka z przepiękną salą widowiskową i klimatycznymi wnętrzami. Obiekt wymaga jednak zdecydowanych i szeroko zakrojonych prac remontowych. Powołana w ubiegłym roku dyrektorka, przy aktywnym wsparciu lubańskiego magistratu, prężnie działa na rzecz poprawy stanu technicznego, estetycznego i funkcjonalnego domu kultury.
Najnowsze plany to remont i modernizacja zaplecza kuchennego. Przedsięwzięcie zaakceptowały władze miasta, a na jego realizację będę przyznane stosowne środki. Co obejmie pierwszy etap prac?
- Dostosowanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, ściany, sufity, po to, żeby można było korzystać z tego zaplecza – opowiadała Grażyna Glodek, Dyrektorka Miejskiego Domu Kultury.
Docelowo kawiarenka, ma być miejscem spotkań, przede wszystkim dla uczestników zajęć, organizowanych przez dom kultury.
- Po wejściu do tego pomieszczenia, żebyśmy od razu odnieśli wrażenie, że to jest kawiarnia, a nie pomieszczenie przystosowane i działające jak kawiarnia, tylko że to jest po prostu kawiarnia. Więc na pewno musimy to zaakcentować tym wystrojem – podkreślała G. Glodek.
Według planów, jeszcze w tym roku będziemy mogli wypić kawę i zjeść ciastko w kawiarence Miejskiego Domu Kultury.
Warto dodać, że w jednostce trwają również prace związane z remontem dachu i montażem paneli fotowoltaicznych.
(ŁCR)